Ihanaa, kun parin vuoden hiljaiselon jälkeen alkaa olla tapahtumia niin, että on vaikea valita niistä itselleen mieluisimmat! Lauantaina olisi ollut avoimia kylätapahtumia, rompetoria ja Porvoopäivää. Me kävimme Mäntsälässä Museoajoneuvopäivillä ja sieltä löytyikin vaikka minkälaista menopeliä. Meidänkin kaksipyöräiset pääsivät samaan riviin näiden vintagekaunottarien kanssa. Museoajoneuvoksi määritellään sellainen auto tai moottoripyörä, jonka valmistusvuoden päättymisestä on kulunut vähintään 30 vuotta ja se on säilytetty alkuperäistä vastaavassa kunnossa tai entisöity asianmukaisesti. Oma pyöräni yltää tuohon ikään neljän vuoden päästä, toinen (tai siis yksi niistä) perheen pyöristä ylittää sen jo reilusti, joten ainakin iän puolesta paikkansa ansaitsivat. Ja hei, tuleeko kenellekään muulle tuosta ensimmäisen kuvan mustasta autosta mieleen Mummo Ankan auto?
Onpa jännä kerrostalo!
VastaaPoistaKyllä vaan!
PoistaOlin jo varma että auringonlasku on hienoin kuva, mutta toi kerrostalopönttö ♥ ihan mieletön :D
VastaaPoistaOnkohan se vuokra- vai omistuspohjainen =D?
PoistaVau mikä kerrostalo! Oletteko itse rakentaneet? Miten tuossa sopu säilyy?
VastaaPoistaNaapurin väkerryksiä, törmäsin koirien kanssa metsälenkillä tähän. Vaikuttaa ihan uudelle, joten naapurisovun säilymistä ei varmaan vielä testattu.
PoistaOnpas upea tuo lintukoto, se pysäytti katsomaan.
VastaaPoistaKun ensimmäisen kerran tämän näin, en ensin kauempaa pystynyt hahmottamaan mikä rakennelma on kyseessä. On kyllä varsinainen puutyön taidonnäyte.
PoistaIhana lintujen kerrostalo ja kyllä teilläkin on samallailla harmaata kuin täällä, siksi en pihalle mennyt kuvaamaan ollenkaan.:D
VastaaPoistaHarmaata on, täytyy kyllä aina pakottaa itsensä ulos lähtemään. Ehkä se kohta helpottaa :)
PoistaTuohan on jo pilvenpiirtäjä :-) Aivan upea rakennelma!
VastaaPoistaNo todellakin, ei taida tuonkokoisia lintutaloja ihan heti muita löytyä :)
PoistaIhana kerrostalo, vau!
VastaaPoistaTotta, käänteinen marraskuu, mutta niin kuin kirjoitit, ei enää pelkoa pimeän lisääntymisestä vaan sinnikkkäästi kohti valoa.
Tieto lähestyvästä valoisasta ajasta helpottaa ja antaa puhtia kahlata läpi maaliskuisten kuralätäköiden.
PoistaKaunista ☆ jännä tuo lintusten kerrostalo! Kameran kanssa liikkuessa jotenkin voi karuimmastakin kevään hetkestä löytää yllättäviä kuvakulmia.
VastaaPoistaJa sepä onkin jo haaste sinänsä, löytää sellaista lähikulmilta, joka vielä kuvassakin näyttää mielenkiintoiselle. Oppimisen paikka.
PoistaVuuhuuu mikä kerrostalo tipuilla!!! :D Tykkäävätkö pesiä noin liki toisiaan, täähän on kiinnostavaa. Laita kesällä kuvia tästä lisää. :)
VastaaPoistaTäytyy käydä myöhemmin kurkistelemassa ja kuulostelemassa kuinka moni sinne on kotiutunut. Toivottavasti sinne ei pesiydy epäsosiaalinen lintuaines =D
PoistaKevättä kohden selkeästi mennään. Ihana kerrostalo lintusilla ;)
VastaaPoistaJa kohtahan jo päästään mopoilemaan :)
PoistaUpea lintukerrostalo! Onko kaikki kämpät yleensä varattu:)
VastaaPoistaTämä on ihan uudisrakennus, vielä ei asuntoja ole luovutettu asujille ;)
PoistaOn siinä linnuille pönttö poikineen ! Saas nähdä tuleeko kaikki asunnot myyty / vuokrattua ;) hauska kuva !
VastaaPoistaYritin laskea yksiöiden määrää, mutta sain vain lukemaksi "monta" :))
PoistaHienot kuvat, maaliskuun näköiset. Kiva lintupönttökollaasi.
VastaaPoistaKiitos Arleena :)
PoistaHieno kerrostalo!
VastaaPoistaEikö olekin :)
PoistaWAU! Lintukerrostalo! Mikä mahtava idea!:)
VastaaPoistaOn erikoinen, paritaloja olen aiemmin nähnyt, mutta kyllä tämä on ihan huippu!
PoistaNiin kauniit kuvat ja tosiaan vinkeä tuo kerrostalo. Terkkuja 😊
VastaaPoistaKiitti FF :)
PoistaLintujen kerrostalo on upea.
VastaaPoistaNo onpa hieno talo! Sinne mahtuu koko suku! Ja taitaa olla oikeat huopakatotkin ettei katto kastu. Ja välikerroksissakin kolot. Oispa mukavaa seurata sitten kun siellä on asukkaat täydessä touhussa. Niillä on sitten niin paljon tekemistä kun ruokkivat poikasiaan että ehtivätköhän edes tervehtiä naapureitaan ;)
VastaaPoistaTaitaa mahtua sukulaisten sukulaisetkin tuonne :) Mahtaisi olla melkoinen metakka, jos jokainen asunto olisi varattu!
PoistaUpea taivas ekassa kuvassa ja hauska lintujen kerrostalo! Tuossa onkin kova merkkaaminen reviireissä. :D
VastaaPoistaIhmettelen kyllä ovatko linnut kuitenkaan niin yhteisöllisiä, että noin lähekkäin haluaisivat asustaa. Kesällä tiedämme :)
PoistaOn siinä linnuilla hieno kerrospönttö. Kauniita kuvia, tykkäsin varsinkin tuosta puolakanvarpukuvasta.
VastaaPoistaKiitos, minäkin tykkään tuollaisista matoperspektiivikuvista :)
PoistaMaaliskuu on lupaus kesästä. Teidän pihan linnuilla on hulppeat olot! =)
VastaaPoistaIhan eivät meidän pihalla pesiydy, jos tuon kerrostalon kodikseen hyväksyvät, mutta metsäretkillä voin niitä kuulostella :)
PoistaOi mikä kerrosasunto, kiva sinne on muuttaa maaliskuulla ☺☺
VastaaPoistaToivottavasti joku kodikseen huolii vaikkei jokaiseen uukkuun asujaa löytyisikään :)
PoistaHauska linnunpöntöitä tehty "kerrostalo" Upea kuva. Taitaa olla aika sirkutus, aamuasin kun asukkaat likkelle lähtee.
VastaaPoistaOn tuossa varmasti ollut nikkaroiminen!
PoistaMaaliskuu on masentavakin sillä kaikki lika ja epäpuhtaus paljastuu lumen alta, mutta mitään uutta vihreää ei vielä juurikaan ole tullut tilalle. Murroskuukausi ja hienosti sanottu, että maaliskuu on käänteinen marraskuu, sitä se nimenomaan on. Mutta olipa melkoinen löytö tuo linnunpönttökompleksi. Yleensä niillä pitää olla omat reviirit, mutta ehkäpä tänne pesiytyy yhteistyöhalusia naapureita:) Hienot maaliskuukuvat muutenkin:)
VastaaPoistaKiitos :) Katselin ojanpohjia koirien kanssa lenkkeillessä ja todellakin lumen alta on paljastunut epäsiistien ihmisten tuotokset: tölkkejä, pusseja sun muuta rojua...Näitä ei vihreyskään valitettavasti peitä :/
PoistaIhana auringonlasku, tuoksuu yöpakkaselle ja onpa upea lintujen kerrostalo =)
VastaaPoistaPellon takaa nousevaa upeaa aurinkoa pääsee meillä ihastelemaan aika usein -aina silloin kun aurinko suvaitsee näyttäytyä :)
PoistaVau, mikä kerrostalo :)
VastaaPoistaOn asuntoa vierekkäin ja päällekkäin :)
Poista