Pehmoiset naapurit
Ensin ajattelin jättää tämän viikon makrohaasteen käsittelemättä blogissani, koska en saanut otetta pehmeä -aiheesta. Kaikki pehmeät tuntuivat niin ilmiselville: pumpuli, hattarapilvet, kermavaahto...Koirien kanssa iltalenkkeillessäni se sitten suorastaan käveli eteeni.
Tietysti, mikä onkaan pehmeämpää kuin villa! Ja nimenomaan alpakan hieno ja kutittamaton villa. Nämä neljä kaverusta muuttivat naapuriimme pari kuukautta sitten. Ne ovat hassuja. Ja suloisia. Ne ovat tuijottamisen maailmanmestareita ja ilmeisen uteliaita kaikkea ohikulkeva kohtaan. Huomasin muuten, että yksi niistä onnistui välttelemään kameraa eli kuvissa poseraa kolme neljäsosaa laumasta.
Käsittääkseni laumaan kuuluu kolme rouva-alpakkaa ja yksi ruuna. En ole vielä ihmisnaapureita tavannut, jotta heitä voisin aiheesta haastatella. Pikkulinnut kyllä lauloivat, että tulevaisuudessa aitauksesta saattaa vielä lapsialpakoitakin löytyä.
...meillähän olisi tuo navetta tyhjillään ja peltoakin vapaana...tuli vaan mieleeni....
Voi miten suloisia - ja varmasti pehmeitä:)
VastaaPoistaMukavaa viikkoa!
Yksi niistä on uskalikko ja tulee nuuhkimaan kättä. Turpa on silkin pehmoinen :)
PoistaSöpöjä, hiljaisia naapureita :)
VastaaPoistaNäistä ei häiriötä ole, mielelläni tällaisia naapureita ottaisin useammankin :)
PoistaAlpakat ovat iahnan pehmeitä! Kerran niitä oli vierailulla vanhassa työpaikassani. Mummot ja papat tykkäsivät niistä!
VastaaPoistaAlpakoitahan käytetään paljon juuri terapiaeläiminä. Yhtään en asiaa ihmettele näitä nyt hetken seurattuani.
PoistaHauska vastaus. Tuli tässä mieleen että nehän periaatteessa pitkä kaulaisia lampaita... Ja mä pelkään lampaita!
VastaaPoistaNiinhän ne on, laaman, lampaan ja kamelin sekoituksia. Hui, lammaspelko! Meidän jo edesmennyt lammaspaimenkoirakin pelkäsi niitä :)
PoistaSiinä on pehmoa kerrakseen, jää lambikin toiseksi. Suloisia nuo ovat isotkin pehmot. Ilmeikkäät kuvat.
VastaaPoistaIlmeikkäät eläimet, erityisesti tuo tupsukorvainen punaruskea osaa vääntää korvansa vaikka mihinkä asentoon ja välillä näyttää hampaitaan niin ettei tiedä irvistääkö vai hymyileekö.
PoistaSiis miten ihania, hassuja, vekkuleita - miten näitä nyt kuvailisi - saivat hymyn huulilleni! Tuollaisia naapureita minäkin ottaisin meidän viereen. :)
VastaaPoistaVähän harmitti, kun hepat katosivat tallista pari vuotta sitten, mutta kyllä tällaiset mielelään tilalle ottaa vaikka niillä ei ratsastaakaan voi.
PoistaEikä, täällä mentiin aivan sekasin. Minäkin haluan alpakan!!! Erittäin hyvin kuvastaa kyllä pehmeyttä ♥
VastaaPoistaMeillä koiratkin on sekaisin, eivät raukat tiedä onko nämä paimennettavia, vertaisia vai uhkia :)
PoistaVoi hyvänen aika, miten hauskan näköisiä ;D. Nuo varmaan tarkenevat talvellakin ulkona, voisi kuvitella.
VastaaPoistaUskoisin, että viihtyvät paremmin viileällä ilmalla ulkona kuin kuumalla, ovathan alpakat kotoisin Andeilta. Nytkin näyttävät olevan (isossa) tarhassa liikkeellä erityisesti iltaisin ja aamulla usein makailevat heinikossa, keskipäivällä ovat varmaan tallin suojissa.
PoistaVoi ihanuuksia! Alpakat ovat niin sympaattisen näköisiä eläimiä, tuollaisen omistajana hymy pysyisi huulilla!
VastaaPoistaNo ihan varmasti, näiden puuhia on hauska seurata :)
PoistaHahhaa, miten hassun näköisiä ovat alpakat :)
VastaaPoistaKovin persoonallisen oloisia tyyppejä ovat :)
PoistaNuo ovat kyllä niin veikeän näköisiä otuksia. Ihan ei oikein tiedä ovatko kauniita vai rumia :D
VastaaPoistaHassuja ainakin ovat :)
PoistaSööttejä ja turkki on silkkimäisen pehmeää.
VastaaPoistaTurkki on kyllä ihanan pehmeä, onhan se yksi hienoimmista ja arvokkaimmista villakuiduista.
PoistaHurmaavat naapurit teillä :-)
VastaaPoistaKaiken lisäksi ovat varsin hyvätapaisia, unelmanaapureita siis :)
PoistaVoi kuinka ihania naapureita. Olen näitä messukeskuksessa aina välistä päässyt ihailemaan. Ne on niin suloisia, että niitä voisi katsella vaikka kuinka kauan.
VastaaPoistaVähän erilaisempia elukoita kuin mihin normaalisti törmää.
PoistaOi että ne on mainion ja suloisen näköisiä , niin ilmeikkäitä ♥ Ja varmasti pehmeitä !
VastaaPoistaNäiden ilmeet on kyllä aivan huippuja :) Välillä ne näyttävät aika tyhjäpäiltä ja toisinaan hyvinkin mietteliäiltä.
PoistaOlisipa myös naapurissani, viihtyisin näitä katsellen.
VastaaPoistaNiin ja taatusti yrittäisin silitellä, niin ovat hellyttäviä.;-)
Ovatkohan nämä kovia sylkemään, niin kuin laama, jos menee turhan liki.
Alpakka ei sylje. Etsin tiedon netistä, kun yksi näistä aina luimistelee korviaan ja ajattelin, että olemmekohan me kovinkin epämiellyttävän näköisiä sen mielestä ja seuraavaksi on vuorossa pidempi sylki. Mutta taitaa vaan asetella korvansa paremmin kuullakseen :)
PoistaVoi, voi mitä täältä löytyi!! Maanmainiot kuvat alpakoista. Vaikka on jo yö (odotan kissaa yöretkiltä) en malttanut olla vastaamatta tänne, sillä ihastuin näihin heti. Mahtavan erilainen idea tähän haasteeseen!!! Hienosti osasivat poseerata ja näistä tulee kyllä lämmintä lankaa.
VastaaPoistaItse en ole koskaan neulonut alpakkalangasta mitään, mutt mutta on varmasti miellytävää myös neuloa. Tuosta valkoharmaasta tulisi varmasti upean väristä lankaa (en kuitenkaan suunnittele öistä villankeritsemisretkeää ;))
PoistaToivottavasti kisumisu osasi retkiltään kotiin!
Ovatkin ihanan näköisiä ja pehmeitä... minäkin innoistuin osallistumaan:)
VastaaPoistaTäytyypä tulla kurkkaamaan kuinka pehmoista sinä löysit :)
PoistaEikö olekin :)
VastaaPoista