Tämän blogin suosituimmat tekstit
Marraskuu on kuukausista julmin
Marraskuu on kuoleman kuukausi. Jo kuukauden nimikin sen kertoo, marras tarkoittaa kuollutta. Pyhäinpäivänä muistetaan edesmenneitä ja kekri sai vainajat vaeltamaan elävien joukossa. Kuvat ovat osa isompaa kokeellisen valokuvauksen teostani, voimakkaasti käsiteltyjä ensin Lightroomissa ja viimeistelty Nik collection -ohjelmalla.
Ennen ja jälkeen -kuvankäsittelyä
Alempi jpg-kuva, ei käsitelty, ylempi Raw-kuva, käsitelty Kaikki kuvat tarvitsevat käsittelyä. Jos kuvaat jpg-muodossa, tekee kamera käsittelyn puolestasi kameravalmistajan valmiilla asetuksilla. Itse kuvaan aina raw-muodossa, silloin kuvien käsittelyyn on enemmän mahdollisuuksia kuin jpg-kuvissa ja voin tehdä itse ratkaisut millainen haluan kuvan olevan. Raw-kuvaa voisi verrata negatiivifilmiin, joka on itse kehitettävä, jpg-kuva taas jonkun muun valmiiksi kehittämä kuva. Teen peruskäsittelyn kaikille kuville ennen niiden julkaisemista. Tarkistan aina ja tarvittaessa teen seuraavat asiat: - objektin vääristymien korjailu - valkotasapaino - horisonttiviivan suoruus ja kuvan rajaus - lisään/vähennän tarvittaessa valoa, kontrastia, varjoja, claritya (=selkeys?) - tarkennuksen hienosäätö ja rakeisuuden poisto Vaikka listassa onkin monta kohtaa, yhden kuvan käsittelyyn menee aikaa vain muutama minuutti. Omaan käyttööni sopivin kuvankäsittelyohjelma on Lightroom, j
Vau mikä kaara! Ja oi kesän muistot!
VastaaPoistaHienoja autoja löytyi torillinen :)
PoistaThese are all so stunning!
VastaaPoistaThank you Tamar :)
PoistaIhania tunnelmakuvia.
VastaaPoistaMukavaa äitienpäivää!
Kiitos, sinulle myös Outi!
PoistaKivoja kuvia ja ihana tuo auto!
VastaaPoistaKiitos, voisin kyllä huolia tuollaisen itselleni :)
PoistaIhania kuvia ja tuo viisikko kolahtaa suoraan sydämeen. Sydämellistä äitienpäivän iltaa PauMau <3
VastaaPoistaKiitos Tiia, samoin <3
Poistafun shot of 5! And, the yellow car is lots of fun.
VastaaPoistaThe pic of 5 is a memory from last summer, really hot day by the sea.
PoistaHienoja, hätkähdyttäviä kuvia!
VastaaPoistaKiitos :)
PoistaGluteenittomat leivonnaiset on usein juuri sen puolikkaan pienempi ;) Me syödään usein mieheni kanssa puoliksi jos otan jotain gluteenitonta.
VastaaPoistaNo munhan täytyy alkaa tähyilemään niiden suuntaan. Mun mies söis kyllä omansa lisäksi vielä munkin pullan ;)
PoistaHienoja tunnelmakuvia!!
VastaaPoistaKiitos :)
PoistaHienoja kuvia ja viisikossa kiteytyy kuuman kesän fiilis :)
VastaaPoistaMerivesi oli tuolloin niin lämmintä, että jopa minä kykenin itseni sinne upottamaan!
PoistaWaude, aivan ihania kuvia!!!
VastaaPoistaKiitos Tuula :)
Poista