Tämän blogin suosituimmat tekstit
Marraskuu on kuukausista julmin
Marraskuu on kuoleman kuukausi. Jo kuukauden nimikin sen kertoo, marras tarkoittaa kuollutta. Pyhäinpäivänä muistetaan edesmenneitä ja kekri sai vainajat vaeltamaan elävien joukossa. Kuvat ovat osa isompaa kokeellisen valokuvauksen teostani, voimakkaasti käsiteltyjä ensin Lightroomissa ja viimeistelty Nik collection -ohjelmalla.
Ennen ja jälkeen -kuvankäsittelyä
Alempi jpg-kuva, ei käsitelty, ylempi Raw-kuva, käsitelty Kaikki kuvat tarvitsevat käsittelyä. Jos kuvaat jpg-muodossa, tekee kamera käsittelyn puolestasi kameravalmistajan valmiilla asetuksilla. Itse kuvaan aina raw-muodossa, silloin kuvien käsittelyyn on enemmän mahdollisuuksia kuin jpg-kuvissa ja voin tehdä itse ratkaisut millainen haluan kuvan olevan. Raw-kuvaa voisi verrata negatiivifilmiin, joka on itse kehitettävä, jpg-kuva taas jonkun muun valmiiksi kehittämä kuva. Teen peruskäsittelyn kaikille kuville ennen niiden julkaisemista. Tarkistan aina ja tarvittaessa teen seuraavat asiat: - objektin vääristymien korjailu - valkotasapaino - horisonttiviivan suoruus ja kuvan rajaus - lisään/vähennän tarvittaessa valoa, kontrastia, varjoja, claritya (=selkeys?) - tarkennuksen hienosäätö ja rakeisuuden poisto Vaikka listassa onkin monta kohtaa, yhden kuvan käsittelyyn menee aikaa vain muutama minuutti. Omaan käyttööni sopivin kuvankäsittelyohjelma on Lightroom, j
Olisi kyllä mahtavaa oppia valokuvauksen saloja ja mennä valokuvauskurssille ja saada hyvä kamera. :) <3
VastaaPoistaJa hyvään kameraanhan ei tarvitse sijoittaa omaisuutta, kun valitsee sen seuraksi hyvän ja valovoimaisen objektiivin. Kansalais- ja työväenopistoissa järjestetään hyviä aloittelijoiden kursseja kuten mun viime syksynä käymä Hgin Aikuisopiston peruskurssi. Jos kurssille mielii, kannattaa googletella open taustoja, hyvä valokuvaaja ei aina ole hyvä opettaja.
PoistaNext to me-kuva on ihana ja niin tosi. Omalla kohdallani kuvassa on kissoja. Ja tuo valaistuskuva on kaunis.
VastaaPoistaT. Täysin arkista
Kiitos :) Tiedä sitten valvooko tuo katse sen takia, että omistaja on niin ihana vai siksi, ettei kippoon vaab satu huomaamatta tipahtamaan jotain syötäväksi kelpaavaa :)
PoistaKivat kuvat!
VastaaPoistaKiitti :)
PoistaKattava setti purkkivitamiineja :-)
VastaaPoistaVahva usko niiden tehoon :)
PoistaI take some of those vitamins (-:
VastaaPoistaI think these vitamins are the essentials :)
PoistaYour dog is such a cutie! His eyes say it all. :)
VastaaPoistaGood idea to take pictures of your vitamins in the morning. I love your photographer's choice shot. The lighting in it is perfect. :)
Have a good week!
The old dog knows everything, you can see it in her eyes :) Just practising lighting in my photography school, maybe someday I really know how to use it.
PoistaThanks for your comment, have a nice week too :)
I like the pastel colors...very pretty.
VastaaPoistaMe too, but don't use them so much on my clothing, only in nails and lips.
PoistaKoirat ne kaikista uskollisimmat ;) Kiva, että silmäparit valvovat sun menoasi ;)
VastaaPoistaJoskus kyllä toivoisi, että silmäparit nukkuisivat edes koiranunta ;)
PoistaHienoja kuvia ! Huomion kiinnitti tuo vitamiinikokoelmasi , aikamoinen ;)
VastaaPoistaKaikki tarpeeseen (ja toivottavasti myös tehoavat =D)
Poista