Tämän blogin suosituimmat tekstit
Marraskuu on kuukausista julmin
Marraskuu on kuoleman kuukausi. Jo kuukauden nimikin sen kertoo, marras tarkoittaa kuollutta. Pyhäinpäivänä muistetaan edesmenneitä ja kekri sai vainajat vaeltamaan elävien joukossa. Kuvat ovat osa isompaa kokeellisen valokuvauksen teostani, voimakkaasti käsiteltyjä ensin Lightroomissa ja viimeistelty Nik collection -ohjelmalla.
Strömforsin ruukin joulumarkkinnat
Kuinka monet joulumarkkinat ehtii joulukuussa näkemään? Ainakaan tarjonnan puutteesta ei voi valittaa. Ykköspaikalla -ja muutenkin ensimmäiset joulumarkkinat itselleni- oli tänäkin vuonna Strömforsin Ruukin joulumarkkinat koska: 1. Monipuolinen tuotetarjonta. Käsityöläisten taidonnäytteitä löytyy varmasti jokaiseen makuun ja kaikkiin tarpeisiin. Eikä krääsäkauppiaita ole! Kierrätyslasipallot Jan Torstensson 2. Ei perinteisiä myyntikojuja vaan tuotteet ovat esillä vanhoissa aitta- ja navettarakennuksissa. Eikun yksi koju taisi navetanpihalla olla. 3. Ruotsinpyhtään ruukin ympäristö. Kaunis niin kesällä kuin talvellakin. 4. Alpakat. Ei varmaan tarvitse selittää. Toiselle eivät tainneet porkkanat olla tarpeeksi herkullisia, koska yhden mutusteltuaan käänsi selkänsä ja heittäytyi mielenosoituksellisesti makaamaan. Huomaa kiukkukorvat. 5. Muu oheistoiminta sekä perinnerakentajan herkkuliike Rosenborg ja hieman toisenlaisia herkkuja tarjo
Oi kun on kauniit kuvat :)
VastaaPoistaKiitos Satu :)
PoistaKyllä on kaunista luontoa, kiva siellä on kävellä. Lapsen ja koiran ystävyys on niin herttaista.
VastaaPoistaTuo metsä on monimuotoinen: sieltä löytyy niin pieni koski myllynkivineen kuin hiidenkirnu korkealla kalliollakin. Ja muutaman minuutin kävelymatkan päässä omasta pihasta :)
PoistaHurmaavat kuvat:)
VastaaPoistaKiitti Mustis :)
PoistaJa miten molemmat rakastaa toisiaan viattomasti, lapsi sekä eläin.
VastaaPoistaSepä juuri. Mietin ennen kirjoittamista, että onko lapsen ja koiran ystävyys oikeasti niin pyytetöntä ettei kumpikaan vaadi mitään toiselta. Ja kyllä se on, sillä minähän se ruokinta-automaatti olen eli koira ei kai rakasta minua täysin vailla vastavaatimuksia ;)
PoistaIhana ja niin totta. Jotenkin aina suloista katsoa kun perheen 8v ja Samu hauveli painavat takapihalla iloisesti leikkien. :)
VastaaPoistaAurinkoista viikkoa. <3
On niistä kyllä seuraa toinen toisilleen ja niin klisheistä kuin se onkin, lapsi oppii ottamaan vastuuta toisesta elävästä :)
Poista