Olet oikeassa, varsin hyvät kuvat miettii kurjia kuvia ottanut yö- ja kuutamokuvaaja. Muutama kuukuva kestää katsomisen harrastuspohjalta, kun mies neuvoi asetuksia ja edes takaisin kokeilin hän kun tietää nuo asiat paremmin, tosin kamerakin tarvis jo päivitystä.
Kiitos Irja :) On totta, että kameralla on jonkun verran väliä hämäräkuvauksessa, isommat kennot kestävät korkeita herkkyysarvoja paremmin kuin pienikennoiset. Näkyy jo siinä, että parhaimmatkaan puhelimen kamerat eivät saa hämärässä, pimeästä puhumattakaan, aikaiseksi kuin melko surkealaatuista kuvaa.
Nämä postaukseni ovat muuttuneet aika kuvapainotteisiksi. Mutta tarvitseeko tekstiä aina niin hirveän paljon ollakaan!? Kuvat puhukoon tällä kertaa puolestaan, tällainen on minun huhtikuuni. Joukkoon mahtuu pari kuvaa, joiden kohdetta ei ehkä ihan heti tunnista. macrotex - iheartmacro - outdoorwednesday - sonntagsfreude - sonntagsgluck - bloggybrunch - macromonday - throughmylens
Onni on melkein oma ranta! Meidän pienen kyläyhteisön yhteinenhän se on, mutta melkein sitä voi omana pitää: Matkaa rannalle on vähän reilu parisataa metriä ja eipä ole montaa kertaa joku toinen samaan aikaan sinne päätynyt. Ehdin juuri ajoissa kuvaamaan vielä kevyen jään osittain peittämää järveä, seuraavana aamuna oli enää pikkuruiset riitteenjämät jäljellä. Jokakeväiset vieraat, joutsenetkin olivat paikalla, mutta niin harmillisen kaukana ettei kamerassa kiinni ollut putki niitä tavoittanut. Vanha rouva odotteli kärsivällisesti tarkkaillen, kun emäntänsä kyykki vettä kuvaamaassa. Sitä ei hämmästytä mikään. makrotex vesi - ourworldtuesday - imageining - wednesdaywaters - asoutherndaydream - littlethingsthursday - mytownshootout - tollersonntag
Valokuvia on kertynyt vaikka kuinka paljon tapahtumista ja kuvausjutuista, olisi vaan aikaa käydä niitä läpi ja siirtää tänne blogiin. Muutenkin kesällä someaika ja muu näyttöpäätteen edessä istuminen vähenee. Kesästä nauttiminen, muut tämän ajan harrastukset ja kavereiden tapaaminen ovat ykkössijalla. Se ihan oikea elämä. Nautitaan tästä ainutkertaisesta keskikesän hetkestä! Nämä kuvat ovat sunnuntaiselta, päämäärättömältä ajelulta. Löysimme itsemme ympäriajelemasta jotain Loviisan rannikon saarta. Nimikin sillä oli, mutta enpä enää muista. Eikä sillä nimellä väliä, parhaita hetkiä on harhailla jonnekin tuntemattomaan ja ihailla hetki kauniita maisemia. Kuvat ottettu Canon G5X -kompaktikameralla makrotexhaaste kesäkuu waterworldwdnesday - worthcasingwednesday - littlethingsthursday - torsdagstema - thursdayfavoritethings - mytownshootout - travelphotothursday - #photofriday - sonntagsfreude - #mysundayphoto
Ihania kuvia!
VastaaPoistaKiitos :)
PoistaOi miten kaunista ja rauhallisen näköistä <3
VastaaPoistaIhanaa viikkoa sinulle Pauliina <3
Maaseudun rauha <3 Kiitos, samoin sulle Outi :)
PoistaGreat winter night shots
VastaaPoistaThanks Carol :)
PoistaThe first one is sooo a great shot.
VastaaPoistaAlso the last.
Looks like a wolf ,-)
Greetings
My contribution.
Thanks for your visit, Jutta :) The wolf look-a-like is a Belgian Sheepdog with long exposured snapshot.
PoistaOlet oikeassa, varsin hyvät kuvat miettii kurjia kuvia ottanut yö- ja kuutamokuvaaja. Muutama kuukuva kestää katsomisen harrastuspohjalta, kun mies neuvoi asetuksia ja edes takaisin kokeilin hän kun tietää nuo asiat paremmin, tosin kamerakin tarvis jo päivitystä.
VastaaPoistaKiitos Irja :) On totta, että kameralla on jonkun verran väliä hämäräkuvauksessa, isommat kennot kestävät korkeita herkkyysarvoja paremmin kuin pienikennoiset. Näkyy jo siinä, että parhaimmatkaan puhelimen kamerat eivät saa hämärässä, pimeästä puhumattakaan, aikaiseksi kuin melko surkealaatuista kuvaa.
PoistaWou! Upeat kuvat kertakaikkiaan.
VastaaPoistaKiitos :)
PoistaAmazing! So beautiful...
VastaaPoistaTaianomaiset kuvat.
VastaaPoistaTäysikuun taikaa :)
PoistaHienoja kuvia!
VastaaPoistaKiitos :)
PoistaTäysikuun aikaan on kyllä upea ulkoilla. Ihania kuvia!
VastaaPoistaKiitos Maarit :)
PoistaVau miten upeita!
VastaaPoistaKiitti :)
PoistaIhania kuvia ja todella rauhoittava tunnelma!
VastaaPoistaThanks for sharing your thoughts about 먹튀검증. Regards
VastaaPoista