Hissillä Fjellheisen huipulle Tromsøssa
Pohjoismaiden suurimpaan, napapiirin pohjoispuolella sijaitsevaan kaupunkiin, Tromsøn, on maanteitä pitkin vain reilun 150 kilometrin matka Kilpisjärveltä. Tosin matkaan saattaa kulua enemmän aikaa kuin kilometrimääräisesti luulisi, sillä vähän väliä on pakko pysähtyä ihastelemaan maisemia, jotka, uskomatonta kyllä, muuttuvat dramaattisesti miltei välittömästi rajan ylityksen jälkeen. Tromsøssa kannattaa ehdottomasti hypätä hissin kyytiin ja ihastella maisemaa Storsteinen huipulta. Hissilippu maksaa n. 20 euroa henkilöltä ja parkkipaikka on maksullinen. Moottoripyörille on osoitettu hissirakennuksen vierestä muutama maksuton paikka. Ylhäällä voi nauttia Fjellstua -kahvilan antimista ja urheilumielisimmät voivat lähteä merkittyjä kuntoilureittejä kokeilemaan. Meidän varustus ei ollut lenkkikelpoinen. Sanoinko jo, että joka puolella avautuvat näkymät ovat huikeat!? Selfietuokio.
Kiva kokonaisuus ja mitkä ihanat kuvat! Niin kauniit lumettomat. Arvaa kuka ei kestä lunta :D
VastaaPoistaEnpä minäkään mikä lumen tai kylmän ilman ystävä ole, tosin miellummin hitunen lunta ja mittari just ja just pakkasen puolella kuin kurainen maa (ja kuraiset koirien tassut) :)
PoistaUpeita kuvia!!! Asu on kivan rento ja neuletakki näyttää suloisen pehmeältä.
VastaaPoistaPerusasu, jolla pärjää pitkälle ja voi tarpoa kuvien maisemissa :)
PoistaTykkään. Sekä asukokonaisuudesta että kuvista <3
VastaaPoistaKiitos FF :)
PoistaJa aika uskomatonta on, että muutama päivä ennen jouluaattoa vielä pärjäsi pelkällä neuletakilla! Nyt ei tunnu toppatakkikaan olevan tarpeeksi.
VastaaPoistaItsekin jossain vaiheessa mietin, että kuinka mustassakin voi olla niin montaa eri sävyä. Ihana kokonaisuus.
VastaaPoistaKyllä vaan, musta voi taittua vaikka vihreään tai siniseen. Kiitti :)
PoistaKyllä musta on hyvä väri;)
VastaaPoistaUpeita kuvia, upeat maisemat!
Mustiin pukeutunut on aina oikean värinen! Maisema on upea, ihan kansallispuistotasoa ;)
PoistaKauniit kuvat. "Käytän mustaa kunnes löydän jotain tummempaa" :-)
VastaaPoistaHahhah, niin totta!
PoistaKaunis asu kauniilla naisella kauniissa maisemassa. Hyvää uutta vuotta 2015!
VastaaPoistaKiitos, hyvää alkanutta vuotta sinullekin :)
PoistaAivan mahtava asu ja olet taasen niin upea ja oikea metsän haltia upeissa maisemissa. Upeat kuvat, rakastan sitä miten yhdistät asukuviin aina niin kauniisti luonnon <3
VastaaPoistaKiitos :) Pitäähän kuvissä olla jotain mielenkiintoista katsottavaakin ;), siksi ympäristö vahvasti mukana. Oikeasti mieluummin leikkaisin itseni niistä kokonaan pois, en varsinaisesti voi sanoa viihtyväni kameran edessä, mutta ei taida onnistua noiden rättien ripustaminen puun oksalle. Tai miksi ei onnistuisi ;)
PoistaKauniit maisemat ja kaunis malli. Kaunis ja toimiva kokonaisuus<3 Nauratti tuo rättien ripustus puun oksalle, niin mieluusti itsekin tahtoisi kuvista pois, mutta ei se homma taida toimia ihan oksien kanssa...:D
VastaaPoistaKiitos, mutta kyllä taisi maisema kuitenkin vetää pointsit kotiin 6-0 ;) No sanos, mulla olisi kyllä mallinukke, joten jos ulkoistaisin vaate-esittelyt sen tehtäväksi...
Poista...ja vastaan vielä itselleni: Mietintämyssyyn, siinähän olisi ideaa. Ai mutta se tausta, en tasan raahaa nukkea pitkin metsiä =D
Poista